Připravujeme:
Velké a malé světy
Představení bude o mikrosvěte a makrosvětě. Mikroorganismy a kosmos. Malinké a obrovské. Obojí těžko uchopitelné.
Naším hrdinou je bakterie. Je úžasné, že něco tak malého může mít tak stěžejní dopad na naši existenci.Pomocí obrazů a akcí na jevišti můžeme odhalit ukrytou krásu a kompelxnost života bakterií.Naším cílem je zviditelnit neviditelné. Uměleckými prostředky a ve spolupráci s vědci se dotýkáme neznámých poznatků z poslední doby odhalené také díky světelným mikroskopům a technologiím vůbec. I my používáme digitální výtvarné zpracování, kresbu v pohybu na iPadu a Ai.
Doufáme, že zažehneme zájem o neviditelné světy a budeme inspirací pro další zvídavé.
Je v zájmu nás všech, pokusit se přežít civilizaci, tak jako bakterie přežili mnohé katastrofy v minulosti naší planety.
Především díky spolupráci a schopnosti komunikovat a neustrnout.
JAK SPOLU STROMY MLUVÍ
Představení v němčině jsme hráli od října 2023 do konce listopadu v Berlíně, v Lineburku a v Hamburku - viz NEWS
2023 AKCE V Německu: BOTTROP March 2023
The primary school program FiBiS is also a complete success in its second year
Kulturní centrum August-Everding v Bottropu se týden hemžilo nadšenými dětmi. Všechny měly stejný cíl: skvělé představení Divadla Tineola v Komorním koncertním sále. Téměř 500 žáků bottropských základních škol mohlo i letos těžit ze série akcí Puppentheater-Bildung-Schule (FiBiS). Společně okusily jednak kulturní vzduch a jednak lépe poznaly les i pod povrchem země.
Pro studenty jsme uspořádali v městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí jak představení, tak následující diskuze na téma Digitální loutkové divadlo, jak se zpracovává vědecké téma, aby obohatilo a inspirovalo diváky. A zároveň jsme mluvili o lesích a environmentálních problémech, které považujeme v této turbulentní době stále za nejdůležitější.
NĚMECKO 2022
V říjnu a listopadu jsem odehráli 10 představení pro děti ze školek - My Little iPad a pro školní děti a veřejnost Wundersame Wurzel Welte / Wood Wide Web s diskuzemi v Berlíně ve čtyřech různých divadlech.
V červnu bylo uvedeno představení jako součást programu Vědecké dílny Botanického ústavu ČR,
pořádány u příležitosti jeho 60 výročí v Průhonickém parku.
Snivý pohled do nanosvěta pod povrchem lesa
Neviditelný svět kořenů stromů a hub. Živá malba, stínohra, hudba a příběh malé holčičky Suzanne.
TEASER ZDE:
PŘÍŠTÍ PŘEDSTAVENÍ NAJDETE V SEKCI EVENTS
Do té doby budeme experimentovat s vizuálním vyjádřením příběhu jedné vědkyně. Příběhem nás bude doprovázet hudba a stínoherní loutky v dialogu s digitálním uměním. Je to skutečné crossroad žánrů, Zdá se, že je to fantastický příběh, ale není. Je to vlastně realistické vizuální vyprávění o nanosvětě. O tom, co nemůžeme vidět vlastníma očima, protože je to tak malinké, že ani normální mikroskopy tyto skutečnosti nezachytí. Je to překvapivé odhalení sociálního života stromů a hub, tak jak to dokazují dnešní vědci. Jen to dost vypadá jako pohádka digitálního světa.
NĚKAM jinam
Multimediální performance kreslená na iPadu Pro.
ŽIVÁ KRESBA, ŽIVÁ HUDBA a POHYBOVÝ TANEC
Divadlo Tineola, Zabelov GRoup a divadlo Rafael Zwischenraum
Teaser:
16.9. 2018 GASK, Kutná Hora, v rámci Mezinárodního dne míru
Multimediální performance kreslená online na iPadu Pro s živou hudbou a dvěma tanečníky o exilu a touze po svobodě. Tajemství na začátku, pozvolný nástup kresby a sled obrazů vznikajících na scéně vystřídá stále se zrychlující dynamika akcí. Destrukce a budování, hádka a porozumění, život se vším všudy v hudbě a obraze. Bartoňová vnímá svět prostřednictvím obrazů, jejichž proměnlivost fascinuje i lidi, kteří jsou jinak zvyklí sledovat nekonečný proud internetových videí. Nejspíš je to proto, že to NENÍ video, ale obrazy v rychlém sledu, které skutečně maluje na scéně. Emoce pak vnímáte i prostřednictvím „tance“ a ambientní hudby Zabelov Group. Je to koncert především pro bicí, trumpetu a akordeon.
režie: Azadeh Mohammadi Kangarani
námět, scéna a živá kresba: Michaela Bartoňová
hudba: Zabelov Group – Jan Šikl a Roman Zabelov
hrají: Dagmar Spain a Ralf Lücke
Volnou inspirací pro naši hru je historická situace kolem roku 1737, drsná cesta exulantů z Moravy a Čech do Berlína – Rixdorfu. Zvolili jsme formu, která je nám vlastní – vizuální emocionální sdělení s živou hudbou a dvěma herci, tanečníky před velikým plátnem na který je přenášena kresba, která vzniká v přítomném čase.
Pustili jsme se do zpracování naší hry vědomě v rovině esteticky náročné a emocionální.
Chtěli jsme ale také uchopit vlastně celeosvětové téma a být při tom angažovaní. Toto téme se týká jak naší lidské historie, tak naší horké současnosti. Týká se sociálních problémů, mezilidských vztahů, ale i vztahů majetkových, vlastnických, politických problémů a špatného směřování k násilí, totalitních praktik, válek.
Naším cílem však nebylo stavět se za nějaké politické hnutí nebo rozhodnutí, ale apelovat na to lidské v člověku, co by nás mělo přirozeně vést správným směrem. Hra je nonverbální a mluví k divákovi na úroni obrazů a emocí a komunikuje skrze jeho vlastní asociace.
Osud Evropy se týká nás všech. Z toho důvodu se my umělci snažíme udělat to nejlepší, abychom inspirovali ostatní k větší angažovanosti v politických otázkách.
Přesto je to celé hlavně o emocích a výzvě k tomu, abychom si navzájem pomáhali.
Blogerka Barbora Langmajerová napsala po premiéře v Ostravě:
“Po oficiálních úvodních slovech, v nichž v češtině i němčině zaznívaly odkazy ke společné česko-německé historii města Ostravy, následovalo představení "Někam jinam" v provedení divadla Tineola, které propojuje živou kresbu s pohybovým a hudebním vystoupením. Když jsem poprvé slyšela o živé kresbě na iPad, představila jsem si otráveného mladého umělce, který je příliš netrpělivý na to, aby se učil základní výtvarné techniky. Tak přesně to rozhodně neplatí pro paní Bartoňovou, která zjevně vnímá svět prostřednictvím obrazů, jejichž proměnlivost fascinuje i lidi, kteří jsou jinak zvyklí sledovat nekonečný proud internetových videí (vím, o čem mluvím). Nejedná se navíc jen o čistě vizuální zážitek s doprovodem živé hudby, ale o ztvárnění historického útěku českých bratří do německého Rixdorfu, který je dnes součástí berlínské čtvrti Neukölln. Nečekejte prvoplánový apel na aktuální hrůzy válečných konfliktů a strach lidí, kteří před nimi utíkají. I když máte štěstí a bydlíte v Ostravě, Praze nebo snad Berlíně, možná vás zaujme téma hledání klidného a bezpečného místa k životu. Výsledkem je představení, které působí neobvykle i pro nejmladší generaci návštěvníků,
Volnou inspirací pro naši hru je historická situace kolem roku 1737, drsná cesta exulantů z Moravy a Čech do Berlína - Rixdorfu. Jde o touhu po svobodě žít, pracovat a něčemu věřit.
O tom “vyprávíme” beze slov. Originální hudba Zabelov Group, živě doprovází abstraktní obrazy, které před zraky diváků Michaela Bartoňová maluje na iPadu Pro, maže a znovu tvoří. Divadlo může probouzet vědomí, má potenciál dostat se divákovi pod kůži tam, kde už slova nestačí prostřednictvím hravých elementů. Může být společnou sdílenou pamětí. Také my, Češi, jsme utíkali a budovali svoje domovy někde jinde. A nejednou. A potřebovali jsme pomoc. O tom je náš příběh. Hravý, abstrakní, vážný i nevážný...
Při práci na naší hře se snažíme vycházet z vlastních zkušeností, z životních situací, z emocí, které zanechaly stopu.
Zvolili jsme formu, která je nám vlastní - vizuální emocionální sdělení s živou hudbou. Pracujeme s asociacemi. Dívat se, představuje akt volby. Nikdy se nedíváme jen na jedinou věc, vždy se díváme na vztah mezi věcmi a námi. Náš pohled je v nepřetržitém pohybu. Způsob jakým vidíme věci, je ovlivněn tím, co víme a čemu věříme. Naše vizuální divadlo nepřináší slova, všechno vyplouvá z divákovi představivosti, z jeho zkušeností a přináší k němu jeho vlastní asociace.
Premiera se odehrála v rámci Česko-německého kulturního jara 2017 v Ostravě 30.3.
A dále jsme hráli : 6.4. OLOMOUC / 20.4. PLZEŇ / 11.5. / ÚSTÍ NAD LABEM / 18.5. ČESKÉ BUDĚJOVICE /10. 6. PRAHA GI - Muzejní noc
Námět a výtvární stránka představení + Na scéně kreslí živě Michaela Bartoňová na applikaci Tayasui Sketches Pro
Před projekcí kresby hrají a tancují: Ralf Lücke and Dagmar Spain
Bubny, trumpeta a ostatní nástroje včetně digitálních: Jan Šikl / Zpívá a na akordeon hraje: Roman Zabelov
Choreografie: Dagmar Spain a Ralf Lücke
Režie: Azadeh Kangarani a Michaela Bartoňová
Hudba : Zabelov Group
Představení bylo součástí zahájení Česko-německého kulturního jara 2017 v regionech. Česko-německé kulturní jaro 2017 je přeshraniční kulturní iniciativa Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze, Goethe-Institutu v Praze, Česko-německého fondu budoucnosti a Českých center v Berlíně a Mnichově ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem zahraničních věcí České republiky.
Kresba v pohybu
Divadlo digitálního věku - vizuální básně
Michaela Bartoňová kouzlí prstem na svém iPadu. A tím i na velkém zářícím plátně. A k tomu se stín herce a mima Ralf Lückeho ostře zapojuje do grafických pohybů. Hraje si s projekcemi na vlastním těle, vede s obrazem dialog. Vesmír, jeskyně, město a tvorové, kteří se díky technickému iPadu s lehkostí objevují na jevišti jsou najednou vygumováni, deformováni, změní se v bizardní krásu. Nic nezůstane tak, jak bylo. Fascinace vizuální hádankou vás připoutá k ději. Je to jako sen…
Kresba v pohybu je křižovatka různých uměleckých forem – živá kresba, maska, loutka, pohyb a hudba.
Chcete-li vidět krátkou ukázku, prosím, klikněte na šipku v centru obrázku:
Vizuální poezie na iPadu
To co vidíme, vzniká přímo na scéně. Není to tedy animace ani video!
Drawing in Motion je princip, kterým se dá prezentovat rozmanité množství informací vizuálně. Jednotlivé epizody mohou existovat i samostatně, protože vždy skrývají myšlenku, hádanku, překvapení. Hádanka je rozluštěna, ale přináší hádanku novou. Navíc kresby mohou být modifikovány pro různé příležitosti - zahájení festivalů, pro prezentace na sympóziích. Každý rád sleduje živé kreslení obzvlášť, když se linie kresby Michaely rozbíhají lehce a bravurně na obrovském plátně, nebo zdi.
Drawing in Motion
Divadlo TINEOLA
Nápad a živá kresba na iPadu: Michaela Bartonova, Scénář: Michaela Bartonová, Ralf Lücke, Hudba: Ralf Lücke
Režie: Mark Pitman, Choreografie: Tereza Indráková, Hraje: Ralf Lücke
Podpořeno Fondem Budoucnosti, Spolupráce a technická podpora Paper by FiftyThree , New York
VEJCE, OPICE A ŽIRAFICE
Veselá poetická hodina biologie pro nejmenší.
Je o vejci. A taky o kreslení, o zvířatech a o hádankách.
Interaktivní kreslená hra pro malé děti od 4 let na iPadu s vizuálními hádankami. Živě kreslené autorské představení o všem co se rodí z vejce - motýli, můry, želvy a hadi, savci a ryby a ptáci a dokonce i zvířata naší fantazie.
Kresba komunikuje s dětmi, hudba navozuje atmosféru a herec v masce, nebo s loutkou napovídá dětské představivosti. Celé představení vytváří dojem digitálního kouzla. Děti milují sledování živé kresby a inspirace je pro ně impulzem tvořit. To je také našim cílem.
Dotykový iPad se stává hračkou už pro nejmenší a je vynikajícím nástrojem výuky, který baví děti svou hravou metodou.
Vhodné pro rodiny a také pro školy a školky. Délka 40 minut.